Naša TV JOJ

Autor: Kamil Senderák | 11.2.2011 o 17:03 | (upravené 11.2.2011 o 18:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  105x

Už dlho sa s otvorenými ústami dívam čo sa to vlastne v televízii vysiela. Ale televízia JOJ v posledných mesiacoch prekonáva svoje vlastné rekordy. To čo sa na obrazovkách začalo objavovať vo mne jednoducho vyvolalo neprekonateľnú potrebu trocha si to rozobrať. A tak som sa rozhodol v krátkosti trocha zmapovať tv program našej druhej najsledovanejšej televízie.

Tv JOJ vznikla svojho času akourčitý ekvivalent českej TV NOVA a vzhľadom na tématické zamrenie i cieľových divákov bola skôr o čosi bližšie niekdajšej STV než Markíze. Postupom času sa však veľa vecí zmenilo a keď sa na Slovensku zjavili reality show televízia JOJ rýchlo zistila čo na ľudí skutočne platí. Treba samozrejme dodať, že ani relevantnejšie sa tváriaca Markíza nemala problém naskočiť na tento vlak, no mnoho vecí nedoviedla až do takých krajností. JOJka sa ale zhruba v tejto dobe začala uberať iným smerom ako tomu bolo do vtedy.

Divákov stále viac zaujímalo kto, čo, kedy, kde a smaozrejme s kým robí. Jednoducho tradične bulvárne témy, ktoré občas, hlavne ak ide o snahu zvýšiť sledovanosť, zasiahnu každé médium. A tak sa v rámci tohto procesu vytvárala súčastná štruktúra vysielania. Ak sa na ňu suma sumárum dnes pozrieme, zistíme, že sa skladá prakticky len z dvoch častí. Prvou sú americké kriminálne seriály a druhou tzv. vlastná tvorba. Vo vysielaní TV JOJ je skutočne zložité nájsť čokoľvek iné.

Samotné americké kriminálne seriály sú zastúpene najmä vďaka CSI a jej trom verziám New York, Miami a Las Vegas. Ďalej nasledujú Kosti, Zločinné úmysly, či zatial najnovší Klamári. Treba povedať, že tieto seriály sa síce dajú pozerať aj keď každému bystrejšiemu človeku musí byť jasné, že ide skôr o sci-fy než o realitu. Seriál, v ktorom policajti zadržia páchateľa na základe kvapky potu, ktorá sa vpila do listu rastliny a tak mohli zistiť jeho DNA... no to je už silné kafé aj na Sherlocka Holmesa, či môjho obľúbeného Herkulesa Poirota. O úžasných kúskoch neuveriteľnej americkej výpočtovej techniky, ktorá dokáže nájsť všetko na čo si zmyslíte len vďaka stlačeniu zopár kláves už ani nehovorím. Až mi je občas trápne, že ich computer dokáže nájsť nebezpečného vraha vďaka kúsku papiera o veľkosti nechtu skôr, než sa ja dokážem prihlásiť na Facebook. A to som strávil 4 roky na elektrotechnickej priemyslovke. Na počudovanie ani v čase keď sme sa učili programovať som sa nestretával s ničím čo by sa podobalo tomu čo vidíme v telke. Apropó všimli ste si, že takmer vôbec sa tam nepoužíva myš? Tak potrebná takmer až nevyhnutná vec je pre nich asi už prežitok. Veď koniec koncov kto zo CSI kedy niečo googlil. To nepotrebujú, na všetko majú svoje vlastné databázy, do ktorých sa dostanú stlačením jedného klávesu. Druhý klaves im následne ukáže vraha a prípad je vyriešený. Rovnako aj Kosti a Klamári nie sú o nič reálnejšie seriály. Síce sú občas veľmi zaujímavé ale napriek tomu dosť vzdialené realite. V Klamároch síce nepotrebujú tú istú techniku akú mali v CSI a aká sa využíva aj v seriály Kosti, (a podľa mňa aj v Star Treku a Babylone 5) za čo majú u mňa veľké plus, no napriek tomu je aj tento seriál fikciou. To však človeku nemusí až tak vadiť, ak mu ide čisto o chvíľu oddychu. Horšie to už bude ak bude túto seriálovú políciu porovnávať s tou našou skutočnou (aj keď to čo robia je tiež občas neskutočné).

Odvráďme však teraz pohľad od sveta, v ktorom nás z vraždy môže usvedčiť aj odraz ľavého ucha v plechovke od Coca-Coly a prejdime k druhej nemenej zaujímavej časti vysielania TV JOJ. Tou je ako som už spomenul vlastná tvorba. Tu však nepatria len také umelecké skvosty ako sú Profesionáli, Panelák, či Súdna sieň. Je tu aj "skvelé" spravodajstvo. A podľa občanov tejto krajiny je dokonca druhé najdôveryhodnejšie. No popravde neviem, či žijem v nejakej paralelnej realite ale ak je toto druhé najdôveryhodnejšie nechcem vidieť tretie, či štvrté. Správy, v ktorých  je základný prehľad tém zameraný na domácich miláčíkov, pobiehanie líšky popri budove televízie, či na "dôležitú"informáciu o americkej, či slovenskej kvázicelebrite hovoria za všetko. No a na pravidelných smajlíkoch v názvoch jednotlivých reportáží sa síce smeje veľa ľudí ale skôr kvôli stupidite dramaturgie. To ako sa hlásia jednotliví redaktori je ďalšia "veselá" vec. Výpočet blobostí, ktoré už vymysleli a ktoré ešte vymyslia by bol asi nekonečný. No záver, v ktorom sa hľadajú psi a mačky popri smutnej hudbe, prípadne sa ponukajú na "adpociu" je len vyvrcholením trápneho divadla, ktoré je ľuďom predvádzané. Ono by na tom nebolo nič katastrofálne, keby išlo o záver nejakej humoristickej relácie, pravda je však taká, že je to záver spravodajstva, ktoré formuje (či skôr deformuje) myslenie ľudí.

Ďalším "majstrovským dielom" TV JOJ bol nečakaný a v podstate aj neúmyselný objav tzv. Kleopatry z Turca. Tento nezamýšľaný objav odkryl novú doteraz neobjavenú formu zábavy. No novú a neobjavenú len u nás, v iných krajinách o nej už dávno vedia a mnohí ju tiež využívali. Táto forma je zameraná na "lúzrov". Viem, že toto slovo nie je spisovné ale táto anglo-slovenčina najlepšie objasní pointu. Najskôr sa nájde vhodný "lúzer". Mal by to byť čo možno najväčší podivín, z nižšej sociálnej vrstvy, dostatočne obmedzený a vulgárny. Jednoducho taký, aby si väčšina ľudí alebo dokonca takmer každý mohol povedať "Ja som lepší". O to tu ide. Je to humor na účet buranov ako by povedali bratia Česi. Sranda na úkor hlúpych, obmedzených, podivných, možno aj škaredých, jednoducho iných a horších. Ľudia obzvlášť tí s malým sebavedomým a veľkým batohom komplexov sa práve takýmto programom najviac tešia a sledovanosť televízie utešene rastie. Aj preto sa TV JOJ nezastavila pri Farmárovi, ale pokračuje ďalej. A keď sa vyčerpá záujem o Kleopatru z Turca (aj keď zatial pôsobi ako nevyčerpateľná studňa inšpirácie) nájdu sa noví a nové.

Čas Paneláku, v ktorom to robil každý s každým (čo je mimochodom doména neschopných scénaristov) sa naplnil aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá. Budúcnosť patrí ešte vulgárnejšej a trápnejšej zábave, ktorú bude servírovať práve TV JOJ. Obávam sa však tiež o to, že nezostane jedinou. Aj Markíza už v mnohých veciach zavelila na útok a priblížila sa bulváru viac ako tomu bolo kedykoľvek pred tým. Čo s tým? Ťažko povedať. Rozumný človek to môže jednoducho ignorovať, no mnohí sú tomu vystavení bez toho aby si uvedomovali aký to má na nich vplyv. No možno si to raz ľudia uvedomia a lekári budú ronako ako dnes alkohol, či mastné mäso zakazovať aj sledovanie televízie. V prospech nášho duševného zdravia.

PS To kvantum gramatických chýb čo som tu urobil, je len prejavom môjho lokálpatriotizmu. Dávam tým na javo svoju hrdosť k tom kto som a odkiaľ som. Teda inými slovami gadžo z valala pri Prešove :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?